Moda zmienia się niezwykle szybko. Trendy przychodzą i odchodzą, ale niektórym klasykom udaje się przetrwać próbę czasu. Zakolanówki, niegdyś uważane za podstawowy element mundurków szkolnych i outfitów na chłodne zimowe dni, zyskały na popularności, stając się wszechstronnym i stylowym dodatkiem dla osób w każdym wieku. Te skarpetki to nie tylko praktyczny sposób na utrzymanie ciepła; są wyrazem mody, który dodaje uroku każdemu strojowi. W tym artykule przyjrzymy się historii, wszechstronności i postępowi mody zakolanówek.
Krótka historia zakolanówek
Powstanie pończoch datuje się na XI wiek, kiedy to zakolanówki były oznaką ekskluzywności i przywilejem wyłącznie dla mężczyzn. Początkowo mocowane do nogi za pomocą podwiązek wiązanych, następnie zapinanych, by ostatecznie ustąpić na rzecz gumowych. W 1560 roku za czasów panowania królowej Elżbiety, pani Montague, zaprezentowała królowej parę czarnych jedwabnych pończoch jako prezent z okazji Nowego Roku. W roku 1589 William Lee wynalazł maszynę do robienia pończoch, jednak jakość zakolanówek robionych przez Williama była tak zła, iż królowa odmówiła mu patentu i dopiero w 1598 Lee wynalazł maszynę do robienia pończoch z jedwabiu, z której także królowa była zadowolona. Do 1730 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili pończochy w różnych kolorach, dostosowanym do koloru garderoby. W połowie XX wieku skarpetki zakolanówki zaczęły robić furorę w świecie mody, wykraczając poza swoje utylitarne korzenie. Kultowy wizerunek pończoch noszonych w latach 60. do krótkich spódniczek ukazywał młodzieńczego i buntowniczego ducha, odrywającego się od tradycyjnych norm mody tamtych czasów. W miarę upływu dziesięcioleci zakolanówki ewoluowały, dostosowując się do różnych trendów i stylów mody.
Jak i z czym nosić zakolanówki?
Zakolanówki, oprócz tego, że są niezwykle wygodne, mogą również stanowić modny i zalotny dodatek do twojej garderoby. Decyduj się na styl zakolanówek zgodny z charakterem Twojej stylizacji. Klasyczne, jednolite zakolanówki będą pasować praktycznie do wszystkiego, ale nie bój się eksperymentować z delikatnymi wzorami, prążkami, ażurami czy koronkami, zwłaszcza jeśli masz na celu stworzenie bardziej wyrazistej i fantazyjnej stylizacji. Pamiętaj jednak, że zakolanówki mają stanowić uzupełnienie twojej stylizacji, a nie ją zdominować. Z tego powodu warto wybierać zakolanówki w neutralnych kolorach, takich jak beżowe, brązowe, białe, szare, a przede wszystkim – czarne! Te ostatnie doskonale komponują się praktycznie z każdym innym kolorem, a dodatkowo optycznie wysmuklają i wydłużają nogi.
Kiedy decydujesz się na zakolanówki, ważne jest, aby eksponować całą długość nogi, szczególnie akcentując ich zakończenie nad kolanem. Dobieraj pończochy do krótkich spódniczek i spodenek, które nie będą zakrywały tej zakolanówki, gdyż osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Odcięcie nie będzie widoczne, co optycznie skróci nogę.
Jak dobrać zakolanówki?
Przede wszystkim, choć może wydawać się to logiczne, wybierz właściwy rozmiar. Zbyt małe zakolanówki będą odciskać się na nodze, boleśnie wrzynając się i zostawiając zaczerwienienie na skórze. Za duże skarpety nie będą trzymać się nogi i mogą zjeżdżać z uda, co po dłuższym czasie może okazać się kłopotliwe. Aby dobrać odpowiedni rozmiar pończochy, zmierz odpowiednio długość nogi po jej wewnętrznej stronie, a także długość samej stopy i dodaj do siebie te wymiary. Sprawdź także obwód w łydce, nad kolanem i wokół uda. Następnie porównaj rozmiar z wymiarami przedstawionymi w tabeli na opakowaniu bądź stronie internetowej, z której zamawiasz zakolanówki.
Zakolanówki powinny eksponować całą długość nogi, szczególnie akcentując zakończenie nad kolanem. Wybieraj krótsze modele, jeśli chcesz nosić je z krótkimi spódniczkami lub spodenkami, zapewniając widoczność ich wykończenia. Pamiętaj jednak, że jak sama nazwa wskazuje, zakolanówki powinny mieć przynajmniej taką długość, aby sięgały powyżej kolana.
Jaki materiał zakolanówek wybrać?
Wybór odpowiedniego materiału zakolanówek zależy od wielu czynników, takich jak preferencje osobiste, pora roku, okazja, a także komfort noszenia. Zwróć uwagę na materiał zakolanówek, szczególnie w zależności od pory roku. Włókna naturalne, takie jak bawełna czy wełna, sprawdzą się dobrze w chłodniejszych miesiącach, podczas gdy modele z włókien syntetycznych mogą być lepszym wyborem na cieplejsze dni.
Pamiętaj, że indywidualne preferencje i komfort noszenia są kluczowe. Przymierz kilka różnych rodzajów zakolanówek, zwracając uwagę na materiał, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia.
Przeczytaj także: PSYCHOLOGIA KOLORÓW - CO WYBÓR SKARPET MOŻE O TOBIE POWIEDZIEĆ?