Jak dobrać rozmiar skarpet do swojej stopy?
Jak dobrać rozmiar skarpet do swojej stopy?

Jak dopasować skarpety sportowe męskie i skarpety sportowe damskie do swojej stopy?

Wielu z nas kupuje skarpety w identycznym rozmiarze jak obuwie. Buty sportowe najczęściej mają trochę więcej luzu. Dzięki temu uprawianie sportu jest wygodniejsze. Rozmiar butów sportowych różni się od butów wizytowych. Wybierając odpowiednią parę, należy zwrócić uwagę na rozmiar wskazany przez producenta. Na etykiecie znajduje się przedział. 

Jak to wygląda w praktyce? Np. jeśli w szafie mamy buty sportowe w rozmiarze 38, a wizytowe 37, wybierzmy skarpety 35-37. Pamiętajmy, że skarpetki delikatnie się naciągają, dlatego wybór mniejszego rozmiaru okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Jaki rozmiar skarpet męskich bawełnianych będzie pasował do butów casualowych i eleganckich?

Polscy producenci skarpet stosują rozmiarówkę EU.  Euro Size uwzględnia trzy kategorie: 

  • rozmiar dziecięcy,
  • rozmiar damski,
  • rozmiar męski.

Jak się okazuje, są to takie zakresy podzielone na przedziały. W przypadku eleganckiego obuwia perfekcyjnie sprawdzą się skarpety w tym samym rozmiarze.

Jak prawidłowo sprawdzić rozmiar swojej stopy do kolorowych stopek damskich i innych skarpet?

Aby sprawdzić rozmiar stopy, warto zaopatrzyć się w czystą kartę A4, ołówek bądź długopis i linijkę. Kartkę należy równo ułożyć na podłodze, a następnie stanąć na niej gołą stopą. Piętę zaznaczamy za pomocą równoległej linii. Później rysujemy prostopadłą kreskę od punktu, w którym znajduje się najbardziej wystający palec. Mierzymy odległość między liniami. Wynik porównujemy ze skalą EU. 

Jeśli pomiar odpowiada danym z tabeli, należy wybrać najbardziej zbliżony parametr. Stopę najlepiej zmierzyć w momencie, kiedy stopa jest nieco zmęczona. Odradza się mierzenie zaraz z rana, a także po intensywnym wyniku. 

Podsumowanie: Jak dobrać rozmiar skarpet do swojej stopy?

Zbyt duże skarpety mogą utrudniać chodzenie. Zwijają się i powodują odciski. W konsekwencji stopa szybciej się męczy, a trening staje się uciążliwy. Skarpety sportowe damskie oraz skarpety sportowe męskie powinny być odrobinę mniejsze, gdyż w obuwiu jest więcej luzu. Materiał delikatnie się rozciągnie i idealnie dopasuje do kształtu stopu. Pozostałe rodzaje skarpet najlepiej wybrać w takim samym rozmiarze jak buty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl