Dlaczego 21 marca zakładamy dwie różne skarpetki?
Dlaczego 21 marca zakładamy dwie różne skarpetki?

Dzień 21 marca jest dniem wyjątkowym. To w tym dniu zakładamy na stopy dwie różne, najlepiej kolorowe skarpety. Dzieje się tak, gdyż to właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Skąd wzięła się ta tradycja, dlaczego właśnie ta data została wybrana i o co chodzi w Dniu Kolorowej Skarpetki? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Obchody Dnia Kolorowej Skarpetki

Ludzie obchodzą dzień 21 marca nosząc skarpetki nie do pary, symbolizujące różnorodność i niedopasowanie społeczne z jakim zmagają się chorzy na Zespół Downa. Dwie różne skarpetki są też symbolem ich niedopasowania genotypowego. Najlepiej także, aby skarpetki były kolorowe na znak tolerancji. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą święta był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. W tym dniu często odbywają się różnego rodzaju marsze i wydarzenia charytatywne. W Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa często angażują się szkoły, przedszkola i miejsca pracy, zachęcając uczniów i pracowników do założenia dwóch różnych skarpetek. Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną, ich potrzeby i prawa, a także zwiększanie świadomości społecznej na temat choroby.

 

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

 

21 marca - skąd ta data?

Jak na pewno już się domyślasz, data 21 marca nie jest przypadkowa. Jest odwołaniem do dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21. parze, który powoduje występowanie tej wady genetycznej. W ten symboliczny sposób można szybko i łatwo zapamiętać o co chodzi w Zespole Downa. To świetny sposób na nauczenie dziecka i kształtowanie jego świadomości o istocie choroby.

Dwie różne skarpetki - od tradycji, do mody

Jeszcze nie tak dawno temu noszenie dwóch różnych, a ponadto kolorowych skarpetek byłoby nie do pomyślenia. Ludzie ubierali tak skarpety jedynie 21 marca. Obecnie tradycja, która miała miejsce jedynie w Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przerodziła się nagle w modę. Skarpetki nie do pary stały się istnym hitem stylowym. Spowodowało to, że firmy zaczęły produkować coraz to ciekawsze wzory, z których każda część pary była ze sobą powiązana, ale jednak różniły się one od siebie. Przykładowo, w sklepach można spotkać parę składającej się z jednej skarpetki, na której widnieje ketchup i drugiej z nadrukiem frytek.

 

Skarpetki nie do pary stały się w ostatnich latach istnym hitem stylowym.


Przeczytaj także: TRENDY W STYLIZACJACH ZE SKARPETKAMI NA 2024 ROK

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl